sobota, 16 kwietnia 2011

Muzyka lat 60-tych.

Zaczynam teraz serię ukazującą zarys muzyki lat 60-tych. Mam nadzieję , że się Wam spodoba :) 
W tym poście przedstawię muzykę od roku 1960 do  1962. :) Bikiniarze (Teddy Boys)
Właśnie skończyła się era Skiffle - rodzaj muzyki grany w latach 20-tych przez czarnoskórych mężczyzn , tak biednych , że grali swoją muzykę na własnoręcznie zrobionych gitarach i tarkach do prania.Muzyka ta była szalenie popularna w latach 50-tych w Anglii. Wszędzie zaczęły wyrastać jak grzyby po deszczu nowe zespoły grające tę muzykę choćby na gitarach złożonych z pudełka po herbacie , kija od szczotki i jednej struny. Najpopularniejszym muzykiem Skiffle był Lonnie Donegan , któremu udało się aż 31 piosenek w ciągu 4 lat umieścić na Brytyjkiej Top Liście a jego kawałek  "My Old Man's A Dustman" od razu zajął pierwszą pozycję na Amerykańskiej Liście przebojów co dotychczas udało się tylko Elvisowi Presley'owi. A jeśli mówimy o samym Elvisie , wyjechał on wtedy służyć w wojsku więc trochę o nim ucichło , ale oczywiście nie na długo i tylko trochę ;) Myślę , że warto też wspomnieć , że zespół Johna Lennona ( w składzie : J. Lennon , P. McCartney , G. Harrison , P.Best oraz przez pewien okres S.Sutcliffe ) pod nazwą The Quarrymen początkowo grał muzykę Skiffle. (Tak jak i wszystkie młodzieżowe zespoły późnych lat 50-tych , do nich możemy też zaliczyć The Shadows , z których przyszli Beatlesi czerpali inspiracje). 

Harry Roger Webb ( Pseudonim art. Cliff Richard) grał z owym zespołem The Shadows.Możemy łatwo zauważyć , że bardzo duży wpływ na tę muzykę ma wspaniały Rock 'n' Roll z lat 50-tych ale także wyżej wymieniony Skiffle. Richard osiągnął  naprawdę ogromny  sukces na scenie światowej , grywał na scenach z różnych krajów , zdobywał wiele nagród. Miał też wiele fanów , a nawet ma do dziś. 

Brenda Lee była wtedy też niezwykle popularna. Niestety była bardzo młoda - w 1960 roku miała zaledwie 14 lat , ale i tak była straszliwie popularna ( u młodzieży). Niestety ludzie byli zdegustowani sławą małoletniej Brendy i pewnego dnia w Paryżu jej koncert został praktycznie odowłany , lecz jej manager w ostatniej chwili rozpuścił plotkę , że jest ona 34-letnią kobietą jakby to powiedzieć... karlicą. Dużo ludzi w to uwierzyło i przez to całe zamieszanie , jeszcze więcej ludzi przyszło na jej koncert , który się jednak w końcu odbył. Brenda ma cudowny głos zarówno do śpiewania delikatnych ballad jak i rockowych piosenek. Po powrocie z wojska znów światem zawojował nie kto inny jak Elvis Presley. Król Rock 'n' Rolla coraz bardziej rozwijał swój talent aktorski i grał w muzycznych filmach - najczęściej samego siebie. Kobiety za nim dosłownie szalały , a chłopcy próbowali się stylizować na Bikiniarzy (Teddy Boys) oczywiście ku radości dziewcząt. Powstawało wiele zespołów Rock 'n' Roll-owych , którzy byli bardzo sprzeciwni muzyce Skiffle. Uważali , że to już koniec ery tej muzyki i rzeczywiście tak też było.


Drugi film jest z 1956 roku ale musicie to zobaczyć! :) Na początku lat 60-tych można było jeszcze czasem usłyszeć Skiffle ale potem już rządził tylko i wyłącznie Rock 'n' Roll! Myślę że ,następnie rozwijało się to w delikatny Rock przeplatany solówkami w stylu The Shadows oraz chórkami jak u Everly Brothers.Dopiero w 1964 rozwinął się taki prawdziwy Rock ,ale o tym kiedy indziej! :) 

Inni znani wykonawcy tych lat :

The Everly Brothers (Naprawdę warto posłuchać!Wspaniała kompozycja ich głosów) 


~Helen Shapiro 
~Paul Anka
~Bob Dylan (który dopiero zaczynał swoją karierę w 1962 roku , opiszę go dokładniej w następnym poście , gdy stał się popularny! :) )
~Johnny  Cash
~Bobby Vinton

Jeszcze na zakończenie dodam pierwszy film The Beatles z 1962 roku z klubo-kawiari "The Cavern". Zespół dopiero rozpoczynał swoją muzyczną przygodę , dlatego jest to też pierwszy ich film :D Zaczęli już na poważnie starać się o sławę i uznanie już w 1958 roku ale to dopiero lata 62-63 przyniosły im prawdziwe sukcesy - jeśli chodzi o znalezienia managera  , początkową , jak na razie małą sławę , nowe piosenki , występy. 
Na filmie widać Paul'a McCartney'a (który śpiewa , na środku), Johna Lennona(po prawej - śpiewa razem z Paulem takie jakby chórki) ,George'a Harrisona(Po lewej gra na gitarze) i Ringo Starra( na perkusji).
Od lewej : Paul McCartney , John Lennon , George Harrison  jako bikiniarze.Późne lata 50-te/Wczesne 60-te

John Lennon , bikiniarz5 komentarzy:

 1. ale super super blog :)zawsze będe miała rozterkę czy wolę rock 'n' rolla czy rocka czy psychodeliczne utwory :( :D
  Elvis jest taki super, Everlsi też! (to ja pokazałam ci tę piosenkę;) )
  a beatlesi w skórach (ale z Paula i Johna bikiniarze ;)) to po prostu ahh! :D

  OdpowiedzUsuń
 2. i george na tym zdjęciu przypomina mi wojtka!!

  (i ten chłopiec na pierwszym zdjęciu na pierwszym planie jest ładny :D)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bikiniarze są seksi ^^ haha! super post, czekam na następny!

  OdpowiedzUsuń
 4. To jest to! Gratulacje
  Pozdrawiam
  http://wolnymczas.blog.pl/

  OdpowiedzUsuń